Süre : 36 Saat
Ücret: 3,000 TL
Kontenjan: 5 öğrenci

Hüseyin KUZU yönetimindeki DFA Senaryo Yazarlığı Atölyesi, yaratıcı senaryo yazarı adaylarını kapsamlı ve eşsiz bir atölye çalışmasına davet ediyor. Sınırlı kontenjana sahip olan bu eğitimi kaçırmayınız.

Program Tanımı:
Atölye programı, uzun metraj bir film senaryosunun sektörel mecradaki yolculuğunu temel alan yazım aşamalarını izleyecektir. İlk üç ders teorik olarak anlatılacak, daha sonra öğrenciler tek veya grup halinde, kendi projelerinin tüm aşamalarını bizzat yazacaklardır.

BÖLÜMLER
İÇERİK
EKONOMİ POLİTİĞİ İÇİNDE FİLM PROJESİ
  • Dramatik Yaratının Temel Öğeleri
  • Hareketli Görüntünün Üretim Tarzı
  • Senarist Kimdir, Senaryo Nedir?
FİLM PROJESİNİN YAZIM AŞAMALARI A.  Film Projesinin Edebi Yazım Aşamaları

  • Film Fikri
  • Sinopsis: bir sorunsal olarak öykü
  • Öykü/Öykülemenin teknik tasarımı
  • Edebi Tretman

B. Film Projesinin Sinematoğrafik Yazımı

  • Sahne Sıralaması
  • Sahne Sıralı Tretman
  • Senaryo

Dersler , hafta sonu Cumartesi günü 12:00-15:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Başvuru Şartları:
Senaryo eğitim grubuna başvuru için öncelikle, kendinizi anlatan bir niyet mektubu yazıp göndermenizi rica ediyoruz.

Bu eğitimi neden almak istiyorsunuz, ? Daha önce amatör de olsa  denemeleriniz, çalışmalarınız veya aldığınız başka eğitimler var mı ? Hedefiniz nedir , hayatınızı şu anda nasıl sürdürüyorsunuz, hobileriniz, diğer yetenekleriniz vb. gibi detaylı bir niyet mektubunu INFO@dfa.com.tr adresimize göndermeniz gerekiyor.

Bu ön başvuruları eğitmenimiz ile değerlendirip, uygun olduğunu düşündüğümüz adayları mülakata çağırıyoruz. Birebir görüşmeden sonra kontenjanı göz önüne alarak 1 asil 1 yedek listemiz oluşuyor ve kesin kayıt için randevu veriliyor. Asil listeden kesin kayıt yaptırmayan arkadaşlarımızın yerine yedek listeye randevu veriliyor ve bu şekilde sınıfımızı oluşturuyoruz.

Neden DFA ?

EĞİTMENİMİZ: Hüseyin KUZU

1955 yılında Balıkesir’de doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema-TV Enstitüsü ve Film Group Institute, Production Department/Los Angeles’da okudu. Sinema ve TV dizileri için senaryolar yazdı. Film Market ve Antrakt Sinema Dergilerini yönetti, birçok dergi ve gazetede yazılar yazdı, seminer ve panellere katıldı. Geçmiş yıllarda ulusal ve uluslararası film festivallerimizde veya birçok uzun ve kısa film senaryo yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulundu. Birçok senaryo ve kısa film atölyesi yönetti. Uludağ, İTÜ, Marmara, Beykent, Bilgi, Yeditepe, Kültür ve Bahçeşehir Üniversitelerinde “Kısa Film Senaryosu”, “Uzun Metraj Film Senaryosu”, “TV Dizisi Senaryosu”, “Uyarlama Senaryosu”, “Sit-Com Senaryosu”, “Dünya Sineması Tarihi”, “Türk Sineması Tarihi” ve “Film Estetiği” dersleri verdi. Senaryo Yazarları Derneği’nin Denetim Kurulu, Sine-Bir Meslek Birliği’nin Bilim ve Estetik Kurulu üyesi ve Türkiye Sinema Konseyi Üyesi…

Halen Arel ve İstanbul Üniversitesi İletişim fakültelerinde senaryo ve sinema tarihi dersleri vermeyi sürdürüyor. Senaryo yazmaya devam ediyor. Genç sinemacılara senaryo süpervizörlüğü ve yapımlar için genel danışmanlık yapıyor.

Senaryo yazarlığı yaptığı yapımlar

Yıldız Karayel (TV Dizisi) 2002
Başbelası (TV Filmi) 2001
Baba Evi (TV Dizisi) 1997
Aşk Üzerine Söylenmemiş Herşey 1995
Ölümüne Sevda 1994
Polizei 1988
Sen De Yüreğinde Sevgiye Yer Aç 1987
Katırcılar 1987
On Kadın 1987
Beyoğlu’nun Arka Yakası 1986