FILMMAKER PROGRAMI İÇERİĞİ

Eğitim Süresi 7 Ay
Kontenjan 7  öğrenci
Ders Takvimi 2 Gün / Hafta
Zorunlu Staj 1 Gün / Hafta
Master Class 6 seans
Başvuru ve Mülakat tarihleri 1 Kasım – 31 Aralık 2017
Başvuru için gerekenler INFO@DFA.COM.TR adresine

 • Bugüne Kadar Neler Yaptığınızı ( Film Adına ve Hayatınızı Kazanmak Adına )
 • Tutkularınızı, Neden Film Yapmak İstediğinizi,
 • Amaçlarınızı, Hedeflerinizi, Hayallerinizi,
 • FIMMAKER Programına Neden Katılmak İstediğinizi
  içeren bir niyet mektubu gönderiniz.

Başvuru sonrasında randevu verilecektir.

Başvuru Sonuçları 15 Ocak 2018
Kesin Kayıt Tarihleri 15-25 Ocak 2018
Program Başlangıcı 5 Şubat 2018
Eğitim Ücreti ( Burssuz ) 12,500 TL
Programa kabul edilen öğrencilerimize uygunluk durumuna göre %50’ye kadar hizmet karşılığı burs verilecektir.

 

Ders Konuları ve Eğitmenler:

Senaryo
Hüseyin Kuzu
Yönetmenlik
Murat Karahüseyinoğlu
Yapım
Zafer Çelik
Kamera – Işık
Ulaş Zeybek
Ses
Ümit Öktem
Kurgu
Can Yüksel
After Effects & Post
Bülent Doruker

Sevgili dostlarımız,

Öncelikle sabrınız ve anlayışınız için müteşekkiriz. Aylardır bizi arayıp yeni eğitim dönemini soranlara teşekkür ederiz. 2006’dan bu yana sinema eğitimi veren tek kurum olmamız bize, bu geçen yıllar içinde verdiğimiz eğitimleri, öğrencilerimizi, mezunlarımızı ve sonuçlarını çok iyi bir şekilde gözlemleme ve analiz etme şansı verdi. 11 yıllık sinema eğitimi tecrübemizle oluşturduğumuz yeni eğitim programımız nihayet başlıyor. Bu yıldan itibaren çok farklı bir sistem uygulayacağız.

Bu gözlemlerimiz sonucunda daha çok üretime odaklı bir eğitim programı tasarladık. Ancak üzülerek ifade ediyoruz ki bu programın yapısı nedeniyle ve tabii ki çok önemli bulduğumuz amacına ulaşabilmemiz için çok kısıtlı bir kontanjan ayırıyoruz.

Arkadaşlar ,
Bu programa sadece “film yapmayı” gerçekten hedef haline getirmiş, odaklanmış, ciddi bir zamanı ayırmış ve hayat şartlarını buna göre oluşturmayı göze almış adayları kabul edeceğiz. Çünkü gerçekten bir “FILMMAKER” olabilmek için çok ama çok sıkı çalışmak gerekiyor. Bunun yanında sinemanın sanat ve bilimin tüm kaynaklarından beslendiğini göz önünde bulundurarak toplam bir entellektüel birikime ihtiyaç duyduğunu da biliyoruz..

Amacımız yine; senaryodan kurguya , prodüksiyondan görsel efekte tüm konularda donanımlı “bağımsızlaşmış” sinemacılar yetiştirmek ve bu dostlarımızla birlikte filmler, işler yapmak.

Amacımız yine ; yoğun bir eğitim ve uygulama programı ile özel hayatından ödün vererek hayatını film yapmaya adamış, amacını ve hedefini kafasında netleştirmiş “filmci” adaylarına ivme kazandırmak ve hedeflerine giden yolda destek olmak.

Amacımız yine; sektörde kariyer yapmayı hedeflemiş öğrencilerimize elimizdeki tüm network potansiyelini sunmak.

Aday öğrencilerimizden beklediğimiz tek şey ise adanmışlık ve çok çalışmak olacaktır.

Ve bu adanmışlığa karşı biz de diğer adayların arasından azmiyle sıyrılarak DFAya gelmiş bu “ruhu genç” dostlarımızın tam donanımlı bir filmci haline gelebilmeleri için gereken alt yapıyı ve ömür boyu sürecek dostluğu ve işbirliğini sağlamak üzere çok daha yoğunlaşacağız.

FILMMAKER programımızda ne mi var ?

Öncelikle olması gerektiği gibi ; yani her alanı , o alanın aktif profesyonelinden, hayatını o alanda çalışarak kazanan çok iyi bir profesyonelden öğreneceksiniz.

Dönüşümlü olarak DFA ve DIGITAL FILM CENTER bünyesinde stajyer olarak tecrübe kazanacaksınız. Çünkü usta-çırak ilişkisinin ve “yaparak öğrenmenin” film yapmanın temellerinden biri olduğuna inanıyoruz.

Kurgu, Görsel efekt ve post prodüksiyon derslerini ikili sınıflarda özel olarak alacaksınız. Çünkü bu teknik derslerin kalabalık dersliklerde dikkatin dağılmasına ve görece olarak daha hızlı algılayan öğrencilerin diğerlerinin motivasyonunu düşürdüğünü gördük.

Programı bitirebilmek için her biriniz bir kısa format film çekecek çünkü “Filmci” olabilmek için , kendi film dilinizi oluşturabilmek için çok sayıda film çekmeniz gerektiğini biliyoruz.
Ve bitirme projesi olacak olan filminizi program boyunca alacağınız senaryo, yönetmenlik, oyuncu yönetimi, yapım, kamera, ışık, ses, kurgu, vfx, post dersleriyle paralel olarak yapacaksınız.

Ve kendi filminizin yönetmeni olurken, diğer sınıf arkadaşınızların filminin yönetmen yardımcısı, yapım sorumlusu , görüntü yönetmeni, sesçisi olacaksınız. Çünkü programın şartlarından biri de ekip ruhunu duyumsamak.

Ayrıca önemli sinemacılarla bir araya geleceksiniz. Hem bitirme projelerinizi birlikte izleyip eleştirilerini alacaksınız hem de tecrübelerinden faydalanacaksınız.

DFAnın felsefesini anlayanların bildiği üzere ne yapmak istiyorsanız, neye ihtiyacınız varsa DFA olarak her zaman yanınızda olacağız, tüm imkanlarımızla.. DFAnın bir film kursu, film atölyesi veyahut , bir film dershanesi  olmadığını anlayanların bildiği gibi DFA sizin kulüp eviniz olarak her zaman yanınızda olacaktır.

Şimdi… Eğer FILMMAKER programımıza katılmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şunlar:

info@dfa.com.tr adresimize ; 

 • bugüne kadar neler yaptığınızı ( film adına ve hayatınızı kazanmak adına )
 • tutkularınızı, neden film yapmak istediğinizi,
 • amaçlarınızı, hedeflerinizi, hayallerinizi,
 • FIMMAKER programına neden katılmak istediğinizi
  içeren bir niyet mektubu yazmanızı istiyoruz.

Bütün mektuplarınız özel olarak değerlendirilecek ve cevaplandırılacaktır.

Ve hemen FILMMAKER programına uygun olduğunu düşündüğümüz aday dostlarımıza tanışmak için randevu vereceğiz. Sizden bu aşamadan sadece karşılıklı olarak teyit etttiğiniz randevu zamanlarına uymanızı diliyoruz. Çünkü her işte olduğu gibi iş disiplini film için de önemlidir.

Tanışma toplantılarından sonra ise kesin kayıtlarımızı yapacağız ve harika bir yolculuğa çıkmak için demir alacağız.

Çünkü FILMMAKER programını yılda sadece 2 defa açacağız ve her bir programa en fazla 7 öğrenci kabul edeceğiz.

Görüşmek ve tanışmak üzere,

Bülent Doruker
DFA Manager